Energie si drží už několik měsíců přední příčky v médiích. A není divu, protože jejich cena neustále roste. Pokud i vy hledáte způsoby, jak na energiích co nejvíce do budoucna ušetřit, zaměřte se na okna. Možná ani netušíte, jak velký dopad mohou na celkovou spotřebu energií mít…
Máte doma okna, která už zažila několik generací? Pak jsou to nejspíš právě ony, kdo mají velký podíl na doplatcích za energie. Zastaralá okna jsou totiž nejčastějším viníkem úniku tepla.
Časy se mění a spolu s nimi také technologie výroby oken - nové profily a zasklení mají mnohem lepší tepelně izolační vlastnosti než ty před lety. Stará okna tak těm dnešním bohužel nestačí, a to se negativně podepisuje na nákladech za vytápění.
Při hledání těch nejlepších oken se zaměřte na jejich tepelně izolační vlastnosti. Ty totiž určují, kolik tepla vám okny uteče. Klíčovým parametrem je součinitel prostupu tepla (U), u kterého platí – čím menší, tím lepší. Nejdůležitější je hodnota pro celé okno - Uw (w od slova window = okno). Setkat se můžete i s koeficienty Uf (od slova frame = rám) a Ug (od slova glass = sklo), proto si je nepleťte s Uw.
Jen pro představu: výměna oken může ušetřit až 40 % nákladů na vytápění, což z nich dělá výhodnou investici do vašeho budoucího bydlení.
V současnosti je tím nejlepším řešením trojsklo, které už dnes tvoří 70 % objednávek. Dříve přitom tento podíl tvořilo dvojsklo, které se dnes využívá hlavně pro technické místnosti či do garáže. Z naší nabídky je premiantem osmikomorový profil, který má při správném zasklení hodnotu koeficientu prostupnosti pro celé okno Uw nižší než 0,60 W/m2K. Je tedy vhodný pro nízkoenergetické a pasivní domy. Naleznete u nás i ekonomičtější sedmikomorovou variantu, která je vhodná třeba pro rekonstrukce.
Pokud chcete, aby byla životnost nových oken co nejdelší, je zapotřebí se o ně správně starat. Na co nezapomenout?
Ačkoliv by vás to možná nenapadlo, montáž je velmi důležitou fází nákupu oken. Ani to sebelepší okno totiž nebude plnit svou funkci, pokud nebude nainstalováno správně. Vždy si tedy vybírejte okna u firmy, které nezáleží pouze na prodání oken samotných, ale i na vhodné montáži.
Těsnění je nejdůležitějším faktorem tepelné izolace, a tak byste ho neměli zanedbávat. Nezapomínejte ho při mytí oken lehce přetřít mokrým hadříkem a jednou do roka mu dopřejte péči vhodným přípravkem, jako je silikonový olej nebo glycerin.
Pokud těsnění není dostatečně pružné a došlo k jeho poškození, je potřeba ho pro správnou tepelně izolační funkci vyměnit. Do tohoto úkonu se raději sami nepouštějte – pro výměnu je potřeba mít cvik a navíc byste nemuseli vybrat správný typ těsnění. Na místě je tedy kontaktování dodavatele, který si s výměnou jednoduše poradí.
Další podmínkou pro plné využití tepelně izolačních vlastností je správné seřízení oken. Samotné seřízení vyžaduje pouze imbus a stranový klíč a probíhá v dolním pantu kování, horních nůžkách kování a na čepu na svislé hraně okenního křídla. Nemusíte se ničeho bát – s trochou šikovnosti to zvládnete za několik málo minut.
Už jste slyšeli o tom, že i větrání se dá pokazit? Abyste co nejvíce ušetřili za klimatizaci, větrejte v létě v noci, kdy není tak horko. V zimě rozhodně nenechávejte okno dlouho „na ventilačku“ – během dlouhého větrání se ochladí stěny a nábytek, a vy tak musíte více topit. Ideální je otevřít okno pouze na pár minut dokořán, aby se stihl vyměnit vzduch.
Svou roli v úspoře energií může hrát také stínící technika. Nejefektivnější je ta venkovní – tedy venkovní žaluzie a rolety. Mezi oknem a žaluzií se totiž při zavření lamel vytvoří vzduchová kapsa bránící rychlému ochlazování (či ohřívání) vnějšího skla a ostění. Vznikne tak další izolační vrstva, díky které v létě ušetříte za klimatizaci a v zimě za vytápění.