Pokud uvažujete o výměně oken v bytě, možná jste už zaslechli pojem součinitel prostupu tepla. Možná se vám také honily hlavou otázky, o co se vlastně jedná, a proč by tento údaj měl být vlastně důležitý. V tomto článku vám na tyto dotazy odpovíme.
Jednoduše řečeno se jedná o množství tepla, které oknem projde ven. Jednotkou součinitelů je watt na metr čtvereční a Kelvin (W/m2K). Existuje několik hodnot, mezi kterými je důležité rozeznávat.
Pokud chcete okna porovnávat na základě prostupu tepla, je pro vás klíčový údaj Uw. Ten totiž označuje prostup tepla celým oknem. Nachází se někde mezi tepelnými vlastnostmi rámu (Uf), zasklení (Ug) a meziskelním rámečkem.
Údaje Uf a Ug pro vás nejsou nijak zásadní – dejte si dobrý pozor, abyste je nezaměnili s hodnotou Uw, což se stát může. Někteří prodejci totiž tvrdí, že součinitel prostupu tepla je Ug, čímž využívají fakt, že je tato hodnota nižší.
Nenechte se nachytat – klíčový a vhodný k porovnávání u různých nabídek oken je pro vás údaj Uw. Nicméně u samotných skel sledujeme i údaj Ug.
Součinitel prostupu tepla je důležitým údajem hlavně ve chvíli, kdy uvažujete nad výměnou oken s cílem šetření energií. Abyste v bytě uchovali co nejvíce tepla, musí být hodnota co nejmenší. Standardem nových oken je Ug okolo 1,1 W/m2K. Součinitel prostupu tepla u zasklení starých oken, tedy Ug, se pohybuje kolem 2,9 W/m2K a tedy za dnešní normou silně pokulhává, což jasně ukazuje důležitost výměny oken za účelem úspory energie.
Tepelně izolační parametry oken jsou dané počtem skel (u kterých se bavíme o zmiňovaném údaji Ug) a kvalitou okenního profilu.
Trojsklo dovoluje ušetřit za vytápění více, jelikož dosahuje lepší tepelné izolace. Navíc má několik nesporných výhod, jako například přirozenou obranu proti mlžení oken v místnosti nebo zábranu vzniku studeného proudění, díky které „netáhne do oken“. Prostup tepla zde může být až Ug = 0,6 W/m2K.
Dvojsklo sice nedosahuje takových hodnot, ale stále představuje kvalitní a dokonale těsnící okna vhodná pro nízkoenergetické bydlení. Oproti trojsklu je lehčí a nezatěžuje tolik rám ani kování a jeho hodnota je Ug = 1,1 W/m2K.
U dvojskla lze také použít fólii Heat Mirror. Ta je pokryta nízkoemisní vrstvou, která je napnuta uvnitř izolačního dvojskla. Vznikne analogie trojskla (respektive čtyřskla), tedy systém se dvěma (resp. třemi) oddělenými komorami, ovšem s hmotností dvojskla. U tohoto zasklení lze dosáhnout prostupu tepla až Ug = 0,3 W/m2K.
U osmikomorového profilu (Horizont PS SPACE 8) je možno díky mimořádné hodně Uf = 0,90 W/m2K dosáhnout při správném zasklení koeficientu tepelného prostupu Uw až 0,57 W/m2K. Je tedy vhodný pro nízkoenergetické a pasivní stavby.
Sedmikomorový profil (Horizont PS penta plus) může při nejlepším zasklení dosáhnout hodnoty Uw až 0,64 W/m2K. Toto ekonomičtější řešení je vhodné pro rekonstrukce, ale i pro nízkoenergetické bydlení.
Dům, který využívá pasivní tepelné zisky v budově, musí splňovat v případě žádosti o dotaci přesně daná kritéria, která jsou daná normou ČSN 73 0540. Součástí projektu jsou i dostatečně izolační plastová okna, která by měla mít hodnotu tepelného prostupu pro celé okno Uw = 0,8 W/m2K.
Při výběru je třeba zohlednit celou řadu faktorů – od způsobu topení a ostatních tepelných ztrát v domě, přes klimatické poměry až po orientaci fasády. Optimální řešení na míru vašemu bydlení tedy doporučujeme konzultovat s našim obchodním zástupcem.