Ať už jste si nová okna pořídili nebo je teprve plánujete, neměli byste zapomenout ani na různé příslušenství, které může funkci nových oken ještě posílit. Tepelná či hluková izolace, hezčí prostředí nebo ochrana proti slunci – s tím vším vám ty správné doplňky mohou pomoct.
Jedněmi ze základních doplňků, se kterými se setkáte poměrně často, jsou žaluzie a rolety. Stínící technika se dělí na vnitřní a vnější, v jejichž funkci lze nalézt několik často i rozhodujících rozdílů.
Pokud toužíte po praktickém zastínění před sluncem a po zvýšení komfortu bydlení, výběrem vnitřních žaluzií nešlápnete vedle. Dosáhnout díky nim lze snadné regulace přirozeného světla naklopením a je možné je namontovat i do oken s netradičním tvarem a velikostí. Plusem je také jejich dlouhá životnost.
Venkovní stínící technika má oproti té vnitřní několik výhod. To, že chrání pokoj před slunečními paprsky, je vám asi jasné. Navíc ale venkovní žaluzie a rolety doplňují vzhled domu, fungují jako protihluková bariéra a také poslouží jako bezpečnostní prvek – zloděje totiž jednoduše odradí. Tou největší výhodou je ale jejich tepelná izolace. Mezi oknem a žaluzií se při úplném zavření lamel vytvoří vzduchová kapsa, která brání rychlému ochlazování (ale i zahřívání) vnějšího skla a ostění. Tak dosáhnete další izolační vrstvy, díky které ušetříte v létě za klimatizaci a v zimě za vytápění.
Okenní doplňky tvoří také parapet. Ten oceníte nejen díky jeho schopnosti podtrhnout celkový design oken, ale také díky jeho praktičnosti. Parapety dělíme na interiérové a venkovní.
Vnitřní parapety jsou většinou vyrobeny z plastu, díky čemuž je možné je sladit s plastovými okny svou barvou a dekorem. Využívány jsou nejčastěji jako designový prvek, a to s využitím dekorací či květin.
Venkovní parapet je důležitý pro odvod dešťové vody z venkovní plochy okna a při dostatečném předsazení okna navíc zabraňuje jejímu stékání po stěně domu.
Výběr parapetů zahrnuje materiál, barvu a velikost. Nejlepší je, pokud si necháte poradit od odborníka, který vám navrhne ten nejvhodnější materiál a hloubku na míru vašemu bydlení.
Léto je období, kdy máme nejvíce co dočinění s protivným hmyzem. Nejlepší řešení? Vůbec je do domu vůbec nepustit. K tomu slouží sítě proti hmyzu. Řešeny jsou jako rámečky se síťovinou, které se připevňují v oknech otočením profilovaných háčků. Rám sítě přitom může mít jakýkoliv běžně používaný okenní dekor.
Díky síti se nemusíte zbavit pouze hmyzu, ale s její pomocí můžete také doma mít zdravé prostředí pro celou rodinu. Membrány s nanovlákny totiž chrání před nežádoucími částicemi ve vzduchu, a tak přijdou vhod každému alergikovi či astmatikovi.
U sítí nezapomínejte na pravidelnou údržbu, která prodlouží jejich životnost a zbaví je usazených nečistot. Stačí síť z okna sundat, nasucho ji na nízký výkon vysát a poté síť omýt horkou vodu. Rám otřete vlhkým hadrem a nakonec necháte oschnout. Pozor si dávejte na ostré předměty, které by mohly síť zničit.