V současné době se svět čím dál víc zabývá tématem udržitelnosti a snižování negativních dopadů průmyslu na životní prostředí. A tento požadavek se nevyhnul ani výrobě stavebních materiálů. Jak významnou roli hrají v otázce ekologie plastová okna?
Plastová okna a PVC výrobky obecně se v poslední době stávají často terčem kritiky kvůli jejich spojení s chemickým a ropným průmyslem a nekontrolovaným růstem odpadu. Setkáváme se s názory, že PVC okna nejsou ekologická a že jejich výroba za sebou zanechává výraznou uhlíkovou stopu. Hlubší pohled na výrobu oken z plastu, jejich životní cyklus a možnosti recyklace ale ukazuje, že je tomu právě naopak…
Jaké výhody v otázce ekologie plastová okna přináší?
Jedním z klíčových aspektů, který plastová okna ukazuje v pozitivním světle, je jejich dlouhá životnost. Okna z PVC totiž mohou být efektivně využívána po více než 30 let. Dlouhá životnost je zásadní pro snižování spotřeby zdrojů a minimalizaci odpadu, což je základní kámen udržitelnosti.
Další klíčovou výhodou plastových oken je jejich vysoká míra recyklovatelnosti. Díky moderním technologiím lze stará okna zpracovat a materiál opakovaně využít. To znamená, že PVC má potenciál k neomezenému používání, což u mnoha jiných stavebních materiálů, kde recyklace často výrazně snižuje kvalitu materiálu, není běžné.
V neposlední řadě je dalším důležitým aspektem vysoká energetická úspornost. Okna mají významný podíl na energetické bilanci budov, protože stojí až za 40 % jejich energetických ztrát. Správně navržená a instalovaná plastová okna přispívají ke snížení potřeby vytápění nebo chlazení, čímž významně snižují energetickou stopu budovy.
Samotná výměna starých oken je nejen ekologicky, ale i ekonomicky velmi smysluplná a hospodárná. Výměna oken je ze všech druhů zateplení obálky budovy nejjednodušší a v porovnání s investičními náklady má nejlepší ekonomickou návratnost. Výměna oken by i ze stavebního hlediska měla být vždy první volbou. Zateplit fasádu bez toho, aniž byste nejprve vyměnili okna, není správné řešení.