V současné době, kdy se environmentální problémy stávají stále naléhavějšími, stojí mnoho společností před důležitou otázkou: Jak být ekologičtější, ale zároveň neohrozit kvalitu svých produktů?
Jak se k této problematice staví firma PRAMOS jakožto jediný český výrobce PVC profilů pro plastová okna a jeden z předních výrobců oken a dveří v České republice?
Přestože recyklace PVC má v rámci cirkulární ekonomiky potenciál velmi pozitivně přispět k ochraně životního prostředí, vyvstávají zároveň otázky zdravotní nezávadnosti recyklovaného PVC.
Společnost PRAMOS vyrábí hlavní profily svých výrobků výhradně z primárních materiálů místo recyklovaného PVC. Toto rozhodnutí bylo přijato na základě nemožnosti kontroly nad obsahem nebezpečných látek, jako jsou těžké kovy olovo a kadmium, v recyklovaném materiálu. Právě olovo a kadmium jsou látky, které by se podle současných standardů neměly v plastových oknech už vůbec vyskytovat. Problémem ale je, že recyklované PVC často pochází právě z vybouraných oken z počátku 90. let, kdy bylo používání těchto těžkých kovů ještě povoleno. To představuje potenciální riziko pro zdraví lidí a celkovou bezpečnost použití okenních profilů vyrobených z recyklovaného materiálu.
Přestože se může zdát, že se PRAMOS striktním dodržováním výroby základních okenních profilů jen z primárního materiálu oddaluje od ekologického přístupu, opak je pravdou. Firma si je silně vědoma své odpovědnosti vůči životnímu prostředí. Veškerý PVC odpad z vlastní výroby profilů, takzvaný recyklát, spolu s odpadem od svých zpracovatelů, zpracovává ve své recyklační lince. Tento recyklovaný materiál, o jehož složení má společnost veškeré informace a který neobsahuje výše uvedené těžké kovy, ale ani tak není používán pro výrobu hlavních okenních profilů. Díky dalšímu zaměření společnosti na výrobu PVC trubek, nachází svoje uplatnění především zde a dále v nepohledových montážních profilech, kde není nutné dbát na absolutní čistotu materiálu.
Důraz na kvalitu a zdraví je při výběru materiálů pro výrobu plastových oken zásadní. PRAMOS se snaží nalézt rovnováhu mezi ekologií a bezpečností svých produktů. Firma svým přístupem zaručuje vyšší kvalitu a delší životnost svých výrobků a zároveň se snaží minimalizovat negativní dopad na životní prostředí tím, že aktivně recykluje a využívá svůj vlastní PVC odpad z výroby. Jsme přesvědčení, že je správné recyklované PVC z původních oken používat jen tam, kde obsah těžkých kovů nepředstavuje potenciální riziko pro zdraví lidí a celkovou bezpečnost výrobků, jako je tomu u okenních rámů. Za svým rozhodnutím si firma dlouhodobě stojí, a to i přes to, že v poslední době se používání recyklátů v hlavních profilech jeví z důvodu nižší ceny ekonomicky výhodnější.
Jaké konkrétní kroky firma PRAMOS činí pro to, aby měla minimální vliv na životní prostředí?
Základním prvkem těchto opatření již zmíněné využívání recyklátů ve výrobě PVC trubek a nepohledových profilů. Tyto materiály pocházejí buď z vlastní výroby, nebo z odpadů našich odběratelů. Tyto materiály jsou recyklovány ve vlastní recyklační lince, do jejíhož posílení firma aktuálně investuje. Navrácení již jednou vyrobených výrobků má dvě výhody - Snižuje se tak množství odpadu, který by jinak skončil na skládkách nebo ve spalovnách a zároveň se ušetří energie potřebná pro výrobu nových materiálů z primárních surovin.
Dalším krokem k lepšímu environmentálnímu chování je zpětný odběr použitých skel. Tento proces umožňuje, aby sklo bylo správně zrecyklováno a využito ve výrobě nových produktů, což zmenšuje potřebu těžby nových surovin a snižuje celkovou energetickou náročnost výroby skla.
Optimalizace spotřeby energie v průběhu výroby je dalším klíčovým prvkem. Modernizace strojního parku a zavádění úsporných osvětlovacích těles nejenže snižují energetickou náročnost výroby, ale také přispívají k lepším pracovním podmínkám.
Zvyšující se podíl energie získávané z obnovitelných zdrojů, jako jsou fotovoltaické panely, pak ukazuje na snahu o co největší snížení uhlíkové stopy. Současný instalovaný výkon všech fotovoltaických elektráren dokáže pokrýt přibližně 7 % z celkové spotřeby elektrické energie firmy. Už nyní je v plánu další rozšíření fotovoltaických elektráren. Firma i zde uplatňuje v tomto ohledu zdravý selský rozum a realistický pohled na věc. Nechce elektřinu skladovat v bateriích nebo ji prodávat do sítě. Instaluje proto jen tak velký výkon elektráren, aby dokázala všechnu energii sama spotřebovat ve vlastní výrobě.
V oblasti úspor energie nejde jen o výrobu jako takovou, ale také o celkové snižování energetické náročnosti vlastních výrobních a administrativních budov. Izolace a modernizace otopných systémů přispívají k větší energetické efektivitě, což má pozitivní dopad na životní prostředí, ale i na provozní náklady společnosti. To lze dokladovat i na konkrétním příkladu, kdy byla v roce 2020 dokončena revitalizace administrativní budovy formou výměny oken, zateplením a výměnou topného systému. Tato opatření hned v dalším roce přinesla snížení nákladů na vytápění o 50 %.
Používání přesnějšího extruzního nářadí od renomované firmy Exelliq a moderních technologií umožňuje lepší kontrolu nad výrobním procesem výroby profilů. To vede v rámci celé extruze k menší spotřebě materiálů a energie. To nejenže zvyšuje efektivitu a snižuje množství odpadů, ale také zlepšuje kvalitu konečného produktu.
Všechny tyto kroky vedou k lepší ekologické bilanci a snižují uhlíkovou stopu celého výrobního procesu. S takovým přístupem může být firma PRAMOS v oblasti výroby plastových profilů a oken považována za průkopníka, který ukazuje, že stabilita, důvěryhodnost, ochrana životního prostředí, vysoká kvalita a bezpečnost produktů mohou jít ruku v ruce.