Jako pasivní dům se označuje nízkoenergetická stavba, která splňuje poměrně přísná kritéria pro energeticky úsporný provoz. Moderní plastová okna jsou vhodnou součástí této koncepce, ale ne jedinou.
Jestli je nový nebo rekonstruovaný dům skutečně pasivní, se rozhoduje už u projektu. Svoji roli hraje zateplení celé obálky domu / bytu, tedy střechy, stěn, podlah a výplní stavebních otvorů. Okna jsou pro pasivní domy přesto klíčovým vybavením a tak se podíváme, jaké je definují parametry.
Nejdůležitější funkcí, kterou u nových plastových oken očekáváme, je tepelná izolace. Tu charakterizuje koeficient Uw a pohybovat se může někde kolem hodnot 0,7 - 0,6, přičemž čím nižší, tím lépe okno izoluje. Aby to nebylo příliš jednoduché, výrobce nebo prodejce může nová okna vybavit ještě dalšími koeficienty Ug a Uf, které se vztahují místo celého okna (w jako window) pouze na sklo (glass) nebo rám (frame). Ty by samotné a vytržené z kontextu neměly o výběru oken rozhodovat.
Mezi další vlastnosti, které budou rozhodovat o vhodnosti oken pro projekt pasivního domu, patří například součinitel spárové průvdušnosti, ale to už jsou informace pro projektanta, který bude mít celou vaši stavbu na starost.
Z hlediska dosažení dostatečné tepelné izolace je počet skel tím, co hraje největší roli. Rozdíl v tepelném prostupu typického dvojskla a trojskla je tak markantní, že určuje vhodnost celého okna pro pasivní projekt. Opět je ale důležité připomenout, že je to konečná hodnota Uw celého hotového okna, na které skutečně záleží, a že optimální izolace lze dosáhnout i se dvěma skly a naopak - ne každé okno s trojsklem je automaticky vhodné pro pasivní dům.
Obecně se dá říci, že okenní rámy s větším počtem komor dosahují lepší hodnoty tepelné izolace, ale opět to neplatí univerzálně a automaticky. Vývoj plastových oken směřoval od tří komor někdy v devadesátých letech přes čtyři, pět, a ustálil se podle výrobce na šesti až osmi u špičkových výrobků. Stavební hloubka rámu, která s počtem komor nepřímo souvisí, je také podmínkou pro bezpečné a funkční uložení většího počtu skel.
Opět - plastová okna s nejvyšším počtem komor automaticky neznamenají nejlepší nákup, nechte si ukázat dříve zmíněný parametr Uw a nechte projektanta, aby měl k parametrům oken své slovo.
Zpravidla platí jednoduchá zásada, že plastový rám s větší stavební hloubkou a trojsklo místo dvojskla znamenají lepší tepelně izolační vlastnosti. Jak jsme si ale naznačili v předchozích odstavcích, nebude to platit bez jakýchkoliv výjimek.
Tři okenní skla znamenají dvě oddělené komory naplněné vzduchem, které fungují jako izolant. Stejného efektu dosahují někteří výrobci i napnutou bezbarvou fólií mezi dvěma skly, která v prostoru narušuje cirkulaci vzduchu a pomáhá dosahovat podobných hodnot tepelné izolace, jako běžná trojskla bez nežádoucího růstu hmotnosti oken.
Zajímavého efektu dosahují někteří výrobci skel také mikroskopickým kovovým nástřikem, který selektivně odráží tepelné záření zpět do místnosti, zatímco nebrání průchodu světla.
Ani ta nejlepší okna na světě s nejdokonalejšími výrobními parametry nedosáhnou svého potenciálu, pokud budou špatně zasazená do okenního otvoru, nebo se časem rozejdou se svým ideálním nastavením.
Profesionálně provedená montáž je u oken pro pasivní domy stejně důležitá jako jejich samotná kvalita. A pravidelná údržba tak, aby při zavření okna dokonale těsnila, je nejlepší zárukou, že budou plnit slibovanou funkci ještě na konci své životnosti.