Jedním z hlavních důvodů, proč jsou plastová okna tolik oblíbená, je, že nevyžadují téměř žádnou péči. Vydrží v téměř jakýchkoliv podmínkách, téměř jakékoliv zacházení.
Jedna z největších zatěžkávacích zkoušek je paradoxně nečeká v zimě, ale během horkého léta.
Málo se o tom mluví, ale stejně důležitou roli v bránění teplu uniknout ven v zimě, hrají plastová okna v létě v bránění proniknout teplu dovnitř. Sklo a neměkčený PVC, ze kterých se plastová okna vyrábějí, jsou oba velmi špatné vodiče tepla, což je dobře. Na druhou stranu to znamená, že v nich při nerovnoměrném zahřívání roste napětí.
Co se stane s vašimi plastovými okny během saharských veder? Buďte v klidu, většinou nic. Bílá barva nebo světlé dekory se na slunci neohřejí nad rozumnou mez a standardní formáty oken nejsou tak velké, aby se u nich minimální deformace plastových profilů projevila.
Jiná situace nastává u nevhodně zvolené kombinace - nadměrný formát oken, tmavý dekor na slunci exponované fasádě domu. Což dnes kvůli módní vlně plastových oken, které připomínají hliník, není ojedinělý jev.
Na velkém formátu oken (nebo na dveřích) vystaveném prudkému slunci, už tepelná roztažnost může způsobit, že při manipulaci výrazně drhnou. Není to sice záminkou k reklamaci, ale rozhodně je to důvodem se zamyslet, jestli jste projekt a instalaci konzultovali se skutečným odborníkem. Okno se po vychladnutí sice vrátí do normálu, ale druhý den vás to může čekat zase.
Měli jste vědět, že se vám takto velká tmavá okna na sluneční fasádě vymstí? Ne, nejste přece odborníci. Měl vám to říct prodejce, tedy pokud poradenství vůbec zahrnuje do svých služeb. Ve firmě PRAMOS vyrábíme okna na míru.
A to nejen na míru nachystaným stavebním otvorům, ale také na míru místním podmínkám, orientaci fasády, možnostem zastínění a požadavkům na tepelný komfort v interiéru. Vyhněte se potížím.
Z toho, že na ulicích nevidíte okna pravidelně rozbitá, se dá odvodit, že takzvaný tepelný lom, tedy situace, kdy sklo praskne vinou nerovnoměrného zahřívání, je vlastně poměrně vzácný jev. Ale stát se může.
Jak jsme si už říkali na začátku, sklo je mizerný vodič tepla. Pokud na něm nevhodným umístěním předmětů před okno, nebo třeba reklamních polepů, vynutíte teplotní rozdíl v desítkách stupňů na pár centimetrech, nemusí to vydržet.
Pokud vám na sklo vrhá stín nedaleko stojící keř, nic se nestane. Stejně tak nehrozí, že by okna popraskala deštěm, co přijde prudce při letní bouřce. Naopak, u módních oken, která jdou od stropu až k zemi, může k tepelnému lomu dojít nevhodně umístěným topidlem v zimě.
Jestli se teď škrábete na hlavě, že váš plánovaný nákup plastových oken nebude zase tak dobrý nápad, tak se neděste. Mluvili jsme o dost vzácných a hlavně předem odhadnutelných komplikacích.
Ochránit by vás měl solidní prodejce, zejména pokud nabízí výrobu na míru, zapracování do projektu novostavby nebo rekonstrukce, a odbornou montáž. Takového prodejce najdete třeba všude tam, kde uvidíte nad dveřmi ceduli PRAMOS.