Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Jaký materiál oken je ten pravý pro vaši domácnost?

JAK VYBRAT
publikováno 22. 08. 2024
Jaký materiál oken je ten pravý pro vaši domácnost?

Okna jsou jedním z nejdůležitějších prvků každé budovy. Požadujeme od nich co nejvíce světla a čerstvého vzduchu, maximální tepelnou a také zvukovou izolaci, bezpečnost a v neposlední řadě řešíme také jejich estetickou stránku. Okna jsou svým způsobem kusem nábytku. Propojují náš vnitřní prostor s okolním a vnáší do domu život.

Požadavky na okna jsou často protichůdné a tak není divu, že výběr dodavatele oken bývá oříšek.

Výběr materiálu je prvním důležitým rozhodnutím při pořizování nových oken.

Dřevěná klasika

Dřevo bylo kdysi jediným materiálem pro výrobu oken. Bohužel výroba dřevěných oken je dost náročná a na ceně je to znát. K ní je navíc samozřejmě potřeba připočíst další nemalé finanční, ale hlavně také časové náklady na jejich údržbu. I z toho důvodu dřevěná okna tvoří přibližně jen 10-15 % evropského trhu s okny.

Hliníková elegance

Další možností jsou hliníková okna, která mají podíl na trhu kolem 20-25 %. Hliníková okna jsou často preferována pro svůj moderní a elegantní vzhled. Subtilnější, ale velmi pevné rámy umožňují větší plochy skla, což zajišťuje minimalistický vzhled a maximální přístup světla do interiéru. Jsou extrémně pevná a odolná a hodí se zejména do současné moderní architektury. Na rozdíl od dřevěných oken vyžadují minimální údržbu. Nemusí se natírat ani ošetřovat proti škůdcům, což zjednodušuje jejich péči a snižuje náklady na údržbu. Jejich nejslabším místem je tepelná vodivost hliníku. Ten sám o sobě velmi dobře vede teplo, takže pro zajištění dobré izolace musí být moderní hliníkové profily vybaveny tepelně izolačním přerušením. Cena hliníkových oken je podobně jako u dřevěných oken vyšší.

Plastová okna přináší mnoho výhod...

Ideální variantou pro okna, která se používá v Evropě už od 60. let minulého století jsou plastová okna. Ta tvoří přibližně 60-70 % trhu oken v Evropě, což se může lišit podle konkrétní země, avšak obecně platí, že plastová okna jsou nejrozšířenější.

Důležitost profilu

Jejich obrovskou výhodou je velmi vysoká trvanlivost a funkčnost, velmi dobré tepelně izolační vlastnosti dané zejména vícekomorovými, dnes například až osmikomorovými, profily. Pevnost oken je dána zejména vložením ocelových výztuh, ale také použitím profilů s dostatečnou tloušťkou plastové stěny. Tyto síly stěn jsou popsány v normě a pro ty nejkvalitnější okna se používají profily s tloušťkou minimálně 2,8 milimetrů, tedy profily v třídě A.

Profily s tlustšími stěnami jsou výrazně pevnější, což znamená, že mohou lépe odolávat mechanickému namáhání a zatížení. Okna jsou méně náchylná k deformacím, ohýbání nebo průhybu, což může být způsobeno například silným větrem nebo jinými vnějšími silami. To je důležité zejména u velkých okenních ploch, kde je potřeba zajistit dostatečnou stabilitu a bezpečnost, která přispívá k delší životnosti oken a zajišťuje jejich správnou funkčnost po mnoho let.

Profily v nejvyšší třídě A a zejména ty, které mají konstrukci tří těsnění s pevným středovým nosem, jako například náš profil HORIZONT PS SPACE8, jsou významné i z pohledu zvýšení odolnosti proti vloupání.

Středový nos přidává extra pevnost a tuhost celému okennímu rámu. Tím se snižuje riziko deformace profilu při pokusech o násilné vniknutí, jako je páčení nebo tlak na rám. Fyzicky zamezuje přístup k vnitřním částem rámu a mechanismům uzavírání okna. To znamená, že potenciální pachatelé nemají šanci manipulovat s uzamykacími mechanismy zvenčí, vypáčit křídlo, posunout kováním a podobně.

Aktuální trendy? Plastová okna v barvě hliníku nebo dřeva.

Dříve byla většina plastových oken bílá. To už dnes rozhodně neplatí, naopak zcela bílých oken už je asi jen 20 %. Většina oken se dnes vyrábí z profilů se speciálními fóliemi, které nejen zlepšují jejich vzhled, ale také zvyšují odolnost vůči povětrnostním vlivům a UV záření. Výhodou laminace je, že pokud chcete, můžete například z interiéru zvolit původní bílou barvu plastu a barevně řešit pouze exteriér což je například u dřevěných nebo hliníkových oken problematické. Laminace umožňuje dosáhnout různých textur a barevných efektů, včetně imitace dřeva, což je populární volba pro ty, kteří chtějí vzhled dřevěných oken bez jejich náročné údržby. Nejpopulárnější barvou na našich stavbách je dnes antracitově šedá, která postupně nahrazuje dříve oblíbený zlatý dub. Nově se dnes ale do obliby dostávají zase jiné odstíny dřeva, např, barva Turner oak malt. Ta má navíc i jemnou texturu, která věrně napodobuje jemné žilkování a strukturu dřeva. Tento typ povrchové úpravy eliminuje nepřirozený lesk, který by mohl působit plastově. Když přejedete prsty po povrchu této fólie, měli byste cítit drobné výstupky a prohlubně, které jsou typické pro přírodní dřevo. To si můžete přijít vyzkoušet na naše pobočky.

Aby z domu zbytečně neodcházelo teplo…

Samozřejmě barva oken je důležitá, ale zásadní jsou zcela nepochybně tepelně izolační vlastnosti. Ty jsou vyjadřovány součinitelem prostupu tepla U, resp. Uw. ( „w“ jako windows, takže Uw je hodnota součinitele prostupu celého okna). Hodnota Uw se měří v jednotkách W/m²K (wattů na metr čtvereční na Kelvin). To znamená, kolik wattů tepla projde každým metrem čtverečním okna při rozdílu teploty jednoho Kelvinu (Celsia). Laicky řečeno, hodnota Uw udává, jak dobře okno izoluje teplo. Čím nižší je tato hodnota, tím lepší jsou izolační vlastnosti okna.

Zde je dobré si říct něco o tom, čím je Hodnota Uw dána. Je výsledkem kombinace hodnoty U materiálu rámu (Uf – f jako frame = rám) a hodnoty prostupu sklem (Ug – g jako glas = sklo) a v neposlední ředě hodnotou prostupu distančního rámečku, která se označuje hodnotou „psí“ (Ψ -pochází z řecké abecedy a udává jaký je tepelný tok rámečkem oddělující od sebe na okraji izolačních dvojsklem nebo trojskel jednotlivá skla.)

Většina oken v dnešní době se již vyrábí s trojskly a dosahují hodnoty kolem Uw 0,9.  Díky kvalitním profilům, jejich velké stavební hloubce např. 90 mm, například osmikomorové konstrukci je možné se dostat až na hodnoty Uw 0,7, což je více než 20% zlepšení, které lze kvalitními plastovými okna dosáhnout, přičemž cenový rozdíl nemusí být nijak významný.

Pomocí kvalitních oken s nízkou hodnotou Uw lze významně snížit náklady na vytápění a chlazení, zlepšit komfort vnitřního prostředí a v neposlední řadě také snížit ekologickou stopu budovy.

Když je okno už moc staré

Dlouhodobá životnost a kvalita provedení plastových oken může být v současné době paradoxně na škodu. Spousta oken byla vyměněna v devadesátých létech nebo kolem roku 2000. Jejich mechanická kvalita je stále ještě dostatečná. Okna jdou dobře otvírat a zavírat, ale jejich tepelně izolační vlastnosti jsou zcela nedostatečné. Tato okna byla vyráběna obvykle z tří nebo pětikomorových profilů nedostatečné stavební hloubky, mají v sobě dvojskla s hliníkovými nebo nerezovými, tedy takzvanými studenými rámečky a jejich izolační vlastnosti Uw jsou někde kolem hodnoty 1,8 až 2,0W/m2.K, což je zcela nedostatečné. Výměnou takových „kvalitních oken“ lze dosáhnout úspor na vytápění ve výši až 40 %. Na výměnu oken jsou podporovány státem v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám light, standard nebo programu oprav dům po babičce, kde je potřeba ještě kombinovat s dalšími druhy zateplení.

Pustit se do výměny oken?

Samotná výměna starých oken je nejen ekonomicky, ale i ekologicky velmi smysluplná a hospodárná. Výměna oken je ze všech druhů zateplení obálky budovy nejjednodušší. V porovnání s jinými investičními náklady při rekonstrukci má nejlepší ekonomickou návratnost. Výměna oken by i ze stavebního hlediska měla být vždy první volbou. Zateplit fasádu bez toho, aniž byste nejprve vyměnili okna, není správné řešení.

Nevíte si s výběrem oken rady? Kontaktujte nás nebo nás navštivte na některé z našich poboček. Rádi vám poradíme to nejlepší řešení pro vaše bydlení.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena