Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Jak správně větrat v zimě?

Okna v zimě
publikováno 27. 01. 2020

Zatímco v létě větráme i proto, abychom byt trochu ochladili, v zimě ho pokud možno ochladit nechceme. Nevětrat vůbec je špatně, takže jsme tu s užitečnými radami, jak vyvětrat pořádně a přitom neztratit moc tepla.

Ve zkratce:

  •      V zimě větrejte rychle a krátce
  •      Pokud můžete, udělejte klidně průvan přes celý byt
  •      Nevětrejte mikroventilací, ani vyklopením “na štěrbinu”, vyjde to draho
  •      Nevhodným větráním uděláte v bytě tolik škody, jako když nebudete větrat vůbec

Jak správně větrat v zimě  

Nejčastější mýty, aneb čemu se vyhnout

S příchodem prvních plastových oken v devadesátých letech lidé začali najednou řešit vlhkost v bytě tam, kde předtím nikdy nebyla. Viník byl jasný a tak vznikla řada škodlivých mýtů. Ještě po třiceti letech tak uslyšíte, že “se musí nechat mikroventilace, jinak zplesniví byt”.

Předně - plastová okna musejí být těsná, pokud chcete ušetřit za topení. Mikroventilace otevřená po celou zimu nejen že k vyvětrání nestačí, ale vyjde vás draho, a dokonce může poškodit okno a okolní omítku. Vlhkost v minulosti možná odcházela nedostatečnou izolací, ale to ještě plyn a elektřina nestály to, co nyní.

Základní polohy kliky

Správné větrání - rychle a intenzivně

Otevřete okno dokořán a vypněte topení. Nechte pár minut proudit studený vzduch a potom zase zavřete. Okno bude sice zvenčí celé orosené, ale to ničemu nevadí. Právě jste se zbavili přebytečné vlhkosti za cenu nejmenších ztrát na teplotě.

Když si doma topíte, ohřívá se nejen vzduch, ale i povrch veškerého vybavení domácnosti, včetně podlahy a stěn. Větrání průvanem sice teplý vzduch vymění za studený, ale teplo uložené ve stěnách zůstane. Dlouhodobá ventilace ochlazuje interiér rovnoměrně včetně zdí, takže vytopit na správnou teplotu potom trvá déle.

Větrání štěrbinou s sebou nese ale i další rizika, nejen zvýšení účtu za topení. Spočívají v ochlazení rámu okna, funkční spáry a ostění oken.

Pokud necháte studený vzduch proudit do místnosti pomalu ale dlouho, promrzne okenní rám způsobem, na který není stavěný. Ve funkční spáře okna se začne srážet voda (která po zamrznutí může potrhat těsnění), dojde ke vzniku zbytečného pnutí vlivem změny teplot, promrzne a zvlhne ale i omítka v okolí oken.

Vlhko v bytě může způsobit i špatné větrání

Rosení oken, vlhnutí studených koutů a nakonec i vznik plísní, to je téma na dlouhé povídání. Příčin může být řada a receptů na nápravu stejně tak. Tou nejčastější je ale špatné a nedostatečné větrání. Ve strachu ze zvýšení nákladů za topení řada lidí nevětrá přes zimu vůbec a v důsledku riskuje, že znehodnotí vnitřní malbu v místnosti a přijde o zdraví.

Vlhko v bytě vzniká vařením, mytím, ale i z našeho dechu nebo odpařováním z kytek. Nejúčinnější metodou, jak se ho zbavit, je krátce a intenzivně vyvětrat. Vlhký vzduch je pocitově chladnější a tak je celkem možné, že kdo nevětrá, stejně zaplatí za topení více.

Dlouhá zimní dovolená?

Našeho tématu se týká i otázka, jak v bytě topit, pokud v něm v zimě delší dobu nikdo nebude. Opět nás bude zajímat úspora nákladů, ale zároveň ochrana před vlhkem. A opět můžete zaslechnout naprosto nesprávnou radu, že je potřeba nechat v oknech mikroventilaci.

Před odjezdem vyvětrejte celý byt po posledním vaření, praní, sušičce prádla nebo koupeli. Poté okna pořádně zavřete a topení nastavte na takzvané temperování. V bytových domech je zpravidla teplota v neobývaném bytě stanovena domovním řádem a neměla by klesnout pod 18 °C. I to ale znamená úsporu na topení a zároveň se nevrátíte do vlhkého bytu.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena