Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Jak připravit plastová okna na zimu

OKNA V ZIMĚ
publikováno 26. 10. 2022
Jak připravit plastová okna na zimu

Máte doma plastová okna a chcete, aby funkční vydržela co nejdéle? Pak se vám jistě budou hodit tipy, jak je připravit na zimu. Díky řádnému ošetření předejdete tepelným ztrátám, a tím ušetříte za energie a topení. Sepsali jsme pro vás jednotlivé kroky, jak zkontrolovat a připravit okna před začátkem chladné části roku – snadno a rychle.

Plastová okna jsou proslulá svou kvalitou a dobrými izolačními vlastnostmi. Abyste si těchto výhod mohli užít naplno, je potřeba o ně řádně pečovat. A právě blížící se zima je jedno z období, kdy je správná údržba důležitější než kdy jindy.

I přestože je zima v České republice mírná, dobře připravená plastová okna mohou výrazně ušetřit finance za topení. Jak? V tomto článku vám dám 5 praktických tipů, jak připravit okna na zimu a prodloužit jejich životnost.

5 kroků, jak připravit plastová okna na zimu

Okna omyjte

První krok je jednoduchý. Plastová okna včetně rámů řádně omyjte – postačí vám k tomu teplá voda a saponát. Abrazivním prostředkům a drsným houbičkám se však raději vyhněte, abyste okna nepoškodili. Během omývání nezapomeňte zkontrolovat průchodnost otvorů v dolní části rámu. Zároveň se ujistěte, že v okenní spáře nezůstala žádná voda, která by mohla zamrznout.

Promažte kování

Neméně podstatný krok je také promazání kování speciálním olejem – například silikonovým. Třením na sucho se totiž části kování opotřebovávají, což může vést k těžkému otevírání a zavírání oken. Při promazávání proto nevynechte všechny pohyblivé části kování.

Zkontrolujte těsnění oken

Dalším důležitým bodem je kontrola těsnění oken. Po určitém čase může být těsnění poškozené na základě neopatrné manipulace, usazenému prachu a samozřejmě i délce své životnosti. Je proto potřeba zkontrolovat, zda těsněním neproniká nevítaný průvan. Jak na to?

Těsnění pořádně zmáčkněte a sledujte, zda se vrátí do původního tvaru a velikosti. V nejlepším případě byste po pár sekundách neměli poznat rozdíl. Pokud při kontrole zjistíte, že z oken táhne, je na řadě správné seřízení. Špatně seřízené okno totiž může těsnění nerovnoměrně deformovat, a tím snižovat jeho životnost.

Nastavte správný přítlak

Se správně seřízeným oknem souvisí i optimální nastavení přítlaku. Jak toho docílit? Pootočte čep na svislé hraně okenního křídla. Při otáčení věnujte pozornost tomu, jak se jeho hrana přibližuje a oddaluje od vnější strany okna. Následně se podívejte, kolik prostoru vymezí čep na rámu – tak silný, nebo naopak slabý přítlak bude.

Správný přítlak je ovšem jen jeden a vy sami si ho doma můžete ověřit. Stačí když do okna přivřete proužek papíru a následně ho zkusíte jemně vytáhnout. Pokud ho vytáhnete pouze stěží, pak je přítlak nastaven dobře.

Často kladené otázky

Jak správně větrat?

Zákazníci se nás často ptají, jestli mají vůbec v zimě větrat. Mnoho lidí vůbec nevětrá, protože se bojí zvýšení účtu za topení, a to je velká chyba. Pravdou však je, že nevětrání může způsobit mnohem větší riziko – vznik vlhkosti a plísní. Dáme vám proto jasný a jednoduchý návod, díky kterému těmto rizikům předejdete.

Zásada číslo jedna: v zimě větrejte krátce a intenzivně. Otevřete okno dokořán a vypněte topení. Stačí když na několik minut necháte proudit studený vzduch zvenčí a pak okno zavřete. Díky tomu se zbavíte přebytečné vlhkosti a vnesete do místnosti čerstvý vzduch.

Vyhněte se naopak dlouhému větrání nebo větrání přes mikroventilaci – to by vás z finančního hlediska mohlo vyjít draho.

Jak správně větrat?

Jak zabránit rosení oken?

Druhý dotaz, který úzce souvisí s větráním, se týká rosení oken. Během zimy je běžné, když se na plastových oknech objeví mlhavý opar nebo kapky vody. Není ovšem rosa jako rosa – velmi záleží na tom, kde vzniká. V určitých případech se může jednat o standardní záležitost, v dalších zase o vážný problém.

Pokud se rosa objeví na vnějším skle, pak se nemáte čeho obávat. Zvýšenou pozornost ovšem věnujte tomu, pokud se kapky vody objeví na vnitřním skle, na rámu oken a na ostění oken. Jestliže si všimnete vody v prostoru mezi skly, pak je potřeba zavolat dodavatele oken a ihned s ním řešit výměnu či reklamaci.

Nesprávně seřízená a ošetřená okna bývají jedním z nejčastějších důvodů, proč si lidé připlácejí za energie a topení. Proto je důležité nepodcenit kontrolu oken, a to zejména před zimním obdobím. Doufáme, že těchto 5 kroků vám pomohou předejít tepelným i finančním ztrátám – a zároveň doufáme, že jste se dozvěděli více o tom, jak se o plastová okna starat. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás samozřejmě neváhejte obrátit.

Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena